روش های نصب نمای شیشه ای اسپایدر

نمای اسپایدر یکی از مدرن ترین نماهای شیشه ای موجود امروزی می باشد که شیشه به وسیله ی اتصالاتی خاص و بدون سازه نگهدارنده نصب می شود. این سازه نما برخلاف ظاهر ظریف و شکننده خود دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله و شوک می باشند،وزن بسیار پایین دارند و اجرای آن ها در نمای ساختمان دارای سادگی بوده و برای اجرای سطوح پیچیده ،نیاز به فرم دهی سازه نمی باشد.

نمای اسپایدر اسپایدر همچنین از این مزیت برخوردار است که می توان بر روی آن از انواع طرح ها به صورت چاپ سیلک اجرا نمود و نمای منحصر به فردی به سازه بخشید.همچنین با تلفیق آن با دیگر نماها باعث خلق اثری هنری در ساختمان شد.

دیگر مزیت آن ،قابلیت استفاده از آن ها در دکورسیون داخلی بوده و حداکثر استفاده از نور خورشید در طول روز نیز امکان پذیر می باشد.


نمای اسپایدر اسپایدر دارای انواع روش ها جهت نصب می باشد.یکی از متداول ترین روش ها در اجرای نمای اسپایدر استفاده از اتصالات اسپایدر که شامل نوع کلمپ و ایکس هستند،می باشد.به نحوی که با ایجاد سوراخ در شیشه واتصال آن ها به یکدیگر از طریق اتصالات بر روی نما کار می شود. این روش یکی از پر هزینه ترین روش ها در میان متدهای نصب نمای اسپایدر می باشد.


راه حل دیگر ،استفاده از سازه فلزی جهت نگهداری بار استاتیک و دینامیک شیشه ها می باشد که طبق این روش ، اتصالات اسپایدر به وسیله جوش دادن یا پیچ کردن بر روی سازه نصب می گردد و بار را منتقل می کند.

روش دیگر نصب نمای اسپایدر ،استفاده از کابل به صورت کراس و تور جهت نگهداری اتصالات و شیشه ها می باشد. این نوع روش نیازمند محاسبات پیچیده می باشد

ولی در عین حال از زیبایی خاصی برخوردار است .


روش مشابه به روش کابلی با هزینه کم تری نیز وجود دارد و آن استفاده از میله به جای کابل می باشد که نصب ساده تری نسبت به روش کاملی دارد.روش استفاده از سازه شیشه ای (فین گلس)روشی است که در آن تیغه ای شیشه ای ، دارای دو یا سه لایه قطعات را متصل کرده و نقش نگهدارنده را ایفا می کند.


در مجموع سرعت بالای اجرای نمای اسپایدر و جذابیت ظاهری آن ،همچنین تنوع در نحوه اجرا و ظاهر نما،باعث محبوبیت این نما شده است.در عین حال هزینه بالای اجرای این نما در مقابل حذف ساخت دیوار و تعبیه پنجره و استفاده از مصالح ساختمانی و زمان بری اجرای دیگر نماها،قابل چشم پوشی شده و این نما را با یکی از پر کاربرد ترین نماها در ساختمان های مدرن تبدیل کرده است.